június 8 - június 21

   
     
  Bársony Rózsi 100, születésének centenáriuma  
 
Flash tartalom
 

Egy mindvégig mértéktartó szubrett útja a hazai színpadoktól a világhír felé !

Bársony Rózsi neve még azoknak is ismerősen cseng, akik sohasem láthatták őt a színpadon, méltán, mert ma is a magyar operett egyik legfényesebb csillaga, egymaga jelenítette meg Európa színpadain és a filmvásznakon, mit adott hozzá az operetthez a magyar színjátszás. Arcán örök, "bársonyi" mosollyal lépett át a nagy történelemformáló és határokat átszabó korszakok sötét árnyékain, pedig személyes sorsát ezerszer megszabdalta a XX. századi történelem. Tömegek számára jelentett örömet őt látni és hallgatni, akár színpadon, akár filmen. Európai sikereinek csúcsán szinte hazamenekült a hitlerizálódó Németországból, hogy azután remekeljen Bécsben és magyar filmeken, majd bujkálni kényszerült Budapesten a II. Világháború idején. Lezárt lakását többször is kirabolták, jelmezeinek, tárgyainak túlnyomó része eltűnt a harcok során. Mégis töretlen mosollyal tért vissza a színpadok világába, hogy Európa legnagyobb operettfesztiváljain további tíz évig ő legyen az ünnepelt magyar szubrett, igaz akkoriban már Olaszországban, később Bécsben élt.
Dénes Oszkárral, későbbi élete párjával vitték sikerre egykor a Hawaii rózsája lipcsei (1931), és a Bál a Savoyban 1932-es berlini ősbemutatójakor a két híres Ábrahám Pál operettet, de játszották azt Londonban is a Brit királyi pár előtt. A nácik hatalomátvételét megelőzően az UFA-filmgyár ismert és kedvelt csillaga volt Rosy Barsony néven.
A legautentikusabb Ábrahám Pál előadóművészként tekintettek rá életében, és nem csak azért, mert a nagy komponista egyenesen neki írta a szerepek jó részét. Szerepkör-váltása idején pedig egy fiatal tehetségnek, Felföldi Anikónak adta át nyílt színen, ismert szerepét.
Bársony Rózsi több mint harminc évvel a halála után, egy kiállítás erejéig tér haza külföldről. Pécsett a szakma, és a színházszerető közönsége körében ünnepelhetjük születésnapját a POSZT idején - a családjának köszönhetően - a megmaradt hagyaték fényképeiből rendezett kiállításon, a Pécsi Galéria és az internetes színházi enciklopédia, a Színészkönyvtár közös rendezésében. Magyarországon először követhetjük nyomon a páratlanul érdekes életútját a hazai színpadoktól a világhír felé. Talán érthető, hogy a kiállítást miért Felföldi Anikó nyitja meg 2009. június 5-én, pénteken 17 órakor.

Tárgyi emlékeinek, kosztümjeinek a festői helyen lévő pécsi szálloda - a hitleri Németországból szinte elsőként száműzött művészeti központ, a Bauhaus - egyik magyar építészeti emlékhelye, a Hotel Kikelet ad otthont, ahol egy jó kávé, vagy vacsora mellett a látogató Bársony Rózsi filmrészleteit is megtekintve lehet részese egy varázslatos időutazásnak.



 
vissza