A Pécs M.J. Város Tanácsa Művelődési Osztálya 1977-ben a Színház téri Hírlap-olvasóban létrehozta a város első, kortárs művészetet bemutató kiállítótermét. Rövid idő elteltével az igények növekedésével 1979. július 15-én átadták a Széchenyi téri kiállítótermet, majd 1984. december 14-én a Pécsi Kisgalériát,melynek nemcsak kiállítások bemutatása volt a feladata, hanem irodával, raktárokkal is bővült az intézmény.
A Galériát, majd a Grafikai Műhely az első időkben a Doktor Sándor Művelődési Ház, majd a DOZSO Művelődési Központ részeként működött. 1997-től önálló intézményként működik tovább.
2001. január 1-től a Pécsi Galéria és Vizuális Művészeti Műhely alkotóművészeti intézményként művészeti, szórakoztatási és kulturális tevékenységet folytat. Koordinálta a pécsi -baranyai képző-és iparművészek tárlatait, szervezett Pécsett, ezenkívül hazánk városaiban és Európa számos országában bemutatókat, nem mellékesen Pécs M.J.Város kulturális kapcsolataiban - elsősorban a testvérvárosokkal - kiemelkedő szerepet vállalt.
2012 év végéig a kiállítóhelyeinken 918 tárlatot továbbá kb.150 egyéb képzőművészeti és társművészeti programot teljesítettünk / teljesítünk, mellyel intézményünket a város meghatározó intézményei között országos és nemzetközi ranggal tartották számon. A Galéria programjában szereplők a Kortárs Művészet rangos képviselői, a nemzetközi kiállítások pedig jelentős és hosszantartó kulturális kapcsolatot eredményeztek, mellyel a kb. 250 helyi alkotó is lehetőséget kapott.. A Pécsi Galéria helyszínei a hazai és a nemzetközi művészeti élet jelentős találkozópontjaivá váltak, méltón reprezentálva a Pécs és Baranya művészeti, kulturális életét.
Miközben 2010 decemberétől újabb helyszínnel gyarapodott az intézmény - a Zsolnay Kulturális Negyedben megnyílt az 1000 négyzetméteres galéria, az m21 - bizony néhány nagyon fontos esemény hátráltatta működésünket. 2011.június 30-től bezárt a Pécsi Kisgaléria, 2012.május 31-én pedig a Pécsi Galéria és Vizuális Művészeti Műhely jogutód nélkül megszűnt s integrálódott a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. szervezetébe, azóta mint a ZSÖK Képzőművészeti Divíziója folytatja munkáját.
Az új kiállítóteremhez (m21) kapcsolva azzal együtt működtetve december elején elindítunk egy művészeti tárgyú könyveket, képeslapokat, kiadványokat, újságokat árusító boltot, melyben olyan képző-és iparművészeti tárgyakat is árusítanánk,melyek méreteikben,áraikban ajándékként eladásra alkalmasak lesznek.
Az általános gazdasági nehézségek ellenére bízunk benne, hogy a következő években is folytathatjuk azt az állhatatos munkát, melyet a Galéria munkatársai három és fél évtizede végeznek a közönség és a szakma elismerése mellett.
Ez év végére hagytuk - mintegy zárásként - a Pécsi Galéria "35 éves jubileumi kiállítás"-át, melyre meghívtunk minden pécsi és baranyai művészt , ugyanis szeretnénk egy kiemelkedő kiállítással megjeleníteni azt a szellemi potenciált, amelyet a helyi művészközösség képvisel. A 2012.december 1-én a Széchenyi téren nyíló kiállítás munka címe is azt mutatja, hogy nem szeretnénk mesterkélt tematikus címhez igazítani a művészek gondolatait, hanem azt szeretnénk, azt várnánk tőlük, hogy a jubileum jelentőségéhez méltó alkotással ünnepeljék velünk közösen az évfordulót.
A minden pécsi és baranyai művész pályázhat festészet -grafika -szobrászat és egyéb kategóriákban. A tárlatra kizárólag 2010 - 2011 - 2012 - ben készült műveket várunk , melyek méltó módon jelenítik meg a társadalom,a művészeti élet jelenségeit,problémáit s természetesen örömeit is. Talán kicsit furcsa ez a gondolat egy képzőművészeti kiállításhoz, de úgy gondoltam, hogy az elmúlt időszakban beszélgetéseink során annyi pozitív és negatív észrevétel került szóba, hogy talán megjelenik az alkotói vélemény a munkákban is, hiszen a művész a saját területén, a saját eszközeivel tud hiteles véleményt formálni.Az ilyen jellegű kiállításokat szereti a közönség is, szereti a változatos, sokféle stílust és megoldást.
A beadott művek mérete - igazodva a Pécsi Galéria méreteihez - a következő lehet :
Festmény és grafika ..................................... .kb.120 x 120 cm
Grafika-,printsorozat...............................max. 3 db, 50 x 70 cm/db
Szobor (posztamens nélkül).................................kb.70 x 100 x 70 cm
Kerámia, üveg, más iparművészeti alkotás........kb.70 x 100 cm
Felkértünk minden művészt, hogy vegyen részt ezen a kiállításon, hiszen csak így bizonyíthatjuk amit eddig hittel vallottunk, hogy a pécsi-baranyai művészek közösségének ereje, művészi értéke országos , sőt nemzetközi rangú, mely köszönhető a több évtizede szárnyaló alkotói potenciálnak, szellemiségnek.
GAMUS Árpád
a Képzőművészeti Divízió vezetője
|